1984 yılında Burdur’da doğdum. Mesleğe 2001 yılında radyo ile Nevşehir’de başladım. Eğitimime 2003 yılında Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo ve Televizyon bölümünde devam ettim. Aynı tarihte bölgesel – yerel radyo ve televizyonlarda Haber spikerliği yaptım. 2007 yılında üniversite eğitimimi tamamladım.

Daha sonra Londra’da hem medya üzerine dil eğitimine başladım hem de Londra Türk Radyosu’nda Haber Koordinatörlüğü yaptım. 2011 yılında Türkiye’ye döndüm ve TVNET’te Haber editörlüğü ve program yapımcılığı görevlerinde bulundum.

2015 yılında TVNET’in Ankara Haber Müdürlüğü görevine terfi ettim ve 2018 Aralık ayında bu görevimden ayrıldım.

Bir yıl boyunca Antalya’da kendi kurduğum yeninesil .tv adında web sitesi ve youtube kanalı için video içerikleri ürettim. Freelance olarak youtube kanalları için video çekim ve full prodüksiyon hizmetleri sundum.

2020 Haziran ayında tekrar Ankara’ya dönerek Ankara Valisi Sayın Vasip Şahin’in basin danışmanlığı görevini yürüttüm ve 2021 Haziran ayında bu görevimden ayrıldım. Daha sonra AK Parti Denzli milletvekili Nilgün ÖK’ün birinci danışmanı olarak görev yaptım.

Şu an Türkhaber tv’de Haber Müdürü ve TV Program yapımcısı olarak çalışıyorum.

Bu çalışmalarım yanı sıra youtube kanalları için içerikler üretiyor, prodüksiyon ve yeni media üzerine danışmanlık hizmeti veriyorum.

Ahmet Rıfat Albuz